Nostalgiczna jesień

Pewnie nikt z nas by nie przypuszczał że międzynarodowe Biura Podróży a także znane media z całego świata takie jak CNN,  Lonely Planet, National Geographic i Huffington Post  proponują wybrać się w okresie jesiennym dodo złocisto- pomarańczowej, cynamonowo-rudej i rdzawo-miedzianej Japonii . W tym okresie większość mieszkańców Japonii wyrusza na drugi koniec kraju by podziwiać te przecudowne widoki.

 Display/20-300-250

 

Nam Japonia kojarzy się z ogromnymi metropoliami, bardzo zaawansowanymi technologiami i tytaniczną pracą jej mieszkańców. Nie zapominajmy jednak , że 70% jej powierzchni to tereny górzyste porośnięte bujną roślinnością. Leży też  w trzech strefach klimatycznych, przez co w różnym czasie  można podziwiać zmieniające się pory roku i przepiękne kolory jesieni. Rosną tu sosny, jodły, cyprysy, klony, buki, dęby i brzozy. Ciemna zieleń miesza się tu ze wszystkimi barwami żółci, brązu, czerwieni i rudości. Tak rozległe położenie powoduje że wegetacja roślin przebiega w inny sposób w innych terminach. Dlatego tez listopad jest najbardziej odpowiednim momentem aby zacząć podziwiać ferie barw.

W środkowej części Honsiu oraz na południowych wyspach Kiusiu i Sikoku prawdziwa jesień ma dopiero nadejść. Na Honsiu położone jest Tokio i Kioto a temperatury tam sięgają od 12 stopni C do 17 stopni C  a nawet do 25 stopni C.

Najszybciej jesień pojawia się podobnie jak w Polsce na najchłodniejszej wyspie Hokkaido.W październiku i listopadzie  jesienne barwy pojawiają się niemal w całej Japonii od  Aomori i Parku Narodowego Hachimantai przez okolice góry Komagadake i Karuizawę.

 

W listopadzie pięknem zachwycają góry Bandai-san i Azuma-san, wąwóz Takachiho-kyo, wyspa Miyajima koło Hiroszimy czy ogród Kenrokuen w Kanazawie, jeden z najpiękniejszych w Japonii. W drugiej połowie listopada i w grudniu pełna jesień dociera dopiero do parków Tokio, Kioto i na południe kraju.

Nie myślmy zatem  o Japonii tylko i wyłącznie  o „Kraju Kwitnącej Wiśni”, bo może warto ją odwiedzić nie tylko wiosną ale równie przepiękna i zachwycającą jesienią. Warto się zastanowić, mimo że dzieli nas od tych miejsc tysiące kilometrów. Czy ta wyprawa nie pozostawiłaby w naszych wspomnieniach cudowne egzotyczne krajobrazy japońskiej jesieni.

 

Posted in Aktualności and tagged , , .