Koniec lotów z Warszawy do Kijowa? Aerosvit ogłosił upadłość

Początek nowego roku okazał się niezbyt korzystny dla linii Aerosvit. Ukraiński przewoźnik złożył właśnie wniosek o upadłość. Czy oznacza to likwidację połączenia z Warszawy do stolicy Ukrainy? Pasażerów uspokajamy – połączenie przejmie inny, ukraiński przewoźnik.

Przyczyną upadłości Aersovit były poważne problemy finansowe, o których zaczęto mówić głośno w grudniu zeszłego roku. Wtedy to z powodu zadłużenia porty lotnicze w Rosji oraz na Litwie zerwały współpracę z przewoźnikiem. Pod koniec roku zadłużenie Aerosvit wyniosło prawie 4 miliardy hrywien (około 1,5 ml zł).

Sąd pozytywnie odniósł się do wniosku o upadłość. Pierwsze spotkanie w tej sprawie zaplanowano na 23 stycznia 2013.

Część połączeń obsługiwanych dotychczas przez Aerosvit mają przejąć Ukraine International Airlines. Oprócz lotów z Kijowa do Warszawy na liście znalazły się także loty z, z Kijowa do Adler/Sochi, Aten, Batumi, Biszkeku, Ekaterinburga, Kaliningradu, Karagandy, Krasnodaru, Kustanay, Larnaki, Monachium, Nizhnevartovska, Nowosybierska, Rostowa, Salonik, Wilna, Yerevana i z Odessy do Tel Awizu oraz Dniepropietrowska i Doniecka do Tel Awizu.

Dla pasażerów nie jest to z pewnością dobry początek roku. Miejmy tylko nadzieje, że nasz narodowy przewoźnik nie podzieli losu Aeorsvit czy OLT Express i obronną ręką wyjdzie z kryzysu.

Posted in Linie Lotnicze and tagged , , , , .