Skarb Państwa uboższy o 400 mln zł. Czy gigantyczna pożyczka uratuje LOT?

Po dwóch tygodniach resort skarbu państwa potwierdził udzielenie pożyczki polskim liniom lotniczym LOT. 20 grudnia 2012 konto naszego narodowego przewoźnika zasiliła kwota 400 mln.zł. W sumie LOT liczy na pomoc w wysokości około 1 miliarda złotych.

Pieniądze nie poleżały zbyt długo na koncie przewoźnika. Kwota posłużyła bowiem do spłaty zaległych należności i rachunków. Gdyby nie finansowy zastrzyk sytuacja LOT-u zapewne byłaby tragiczna i być może na pomoc w późniejszym terminie byłoby już za późno. Mimo to nie ma pewności, że przekazane przez RS 400 mln.zł. postawi spółkę na nogi. Tym bardziej, że liczy ona na dalszą pomoc finansową – w sumie około 1 miliard zł.

Tymczasem już dziś premier zapowiedział, że udzielona pomoc ma formę pożyczki zwrotnej, która ma zostać spłacona w okresie 6 miesięcy. Jednocześnie rząd czeka na decyzję Komisji Europejskiej w sprawie udzielenia dalszej pomocy publicznej.

Premier zapowiedział także, że nie będzie ratowania LOT-u za wszelką cenę. Spółka powinna w końcu wziąć odpowiedzialność za swoje działania. Konieczna jest głęboka restrukturyzacja, jednak na razie brak osoby, która mogłaby nią pokierować. Po odwołaniu jej prezesa Marcina Piróga nadal nie powołano jego następcy.

Czy gigantyczna pożyczka postawi na nogi nasze narodowe linie lotnicze? Tego nikt nie wie, jeśli jednak KE wyrazi zgodę na pomoc publiczną władze spółki oraz rząd będą musiały rozliczyć się z wydawania pieniędzy podatników.

Posted in Linie Lotnicze and tagged , , , , , , , .