LOT ma „nowego” prezesa

Konkurs na prezesa PLL LOT rozstrzygnięty. Decyzją Rady Nadzorczej Marcina Piróga zastąpi na tym stanowisku Sebastian Mikosz. Nie jest to jego pierwsza „przygoda” z LOT-em . Mikosz był już bowiem prezesem spółki.

Funkcję tę sprawował w latach 2009-2010. Po niespełna dwóch latach jej pełnienia sam zrezygnował. Przyczyną były konflikty ze związkami zawodowymi, a także z właścicielem czyli Skarbem Państwa w kwestii restrukturyzacji spółki. Teraz zapewne też nie będzie łatwo.

Przez najbliższe kilka dni Mikosz ma dokładnie zapoznać się z sytuacją LOT-u, a w dalszej przyszłości przedstawić plan ratowania naszego narodowego przewoźnika. Pewne jest, że szykują się duże zmiany. Już na wczorajszej konferencji prasowej Mikosz zapowiedział redukcję zatrudnienia i związane z tym grupowe zwolnienia, redukcję floty oraz niektórych połączeń.

Nowy „stary” prezes PLL LOT ma spore doświadczenia w zarządzaniu dużymi podmiotami. Zdobywał je min. na prestiżowych studiach IEP Paris (Instytutu Studiów Politycznych), na kierunku ekonomia i finanse. W 2001 roku objął funckję Dyrektora Generalnego Francuskiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Dwa lata później został wiceprezesem Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, negocjując z największymi zagranicznymi inwestorami.

Od 2007 roku pełnił funkcję dyrektora zarządzające w firmie doradczej Deloitte. Po rezygnacji z funkcji prezesa LOT w październiku 2010 roku objął stanowisko doradcy we francuskim banku Societe Generale Corporate & Investment Ranking i funkcję tę pełnił aż do tego momentu. Mikosz jest także autorem książki „Leci z nami pilot”.

Teraz w jego rękach ponownie znalazły się losy naszych największych, narodowych linii lotniczych. Czy uda mu się uratować firmę przed bankructwem? Czas pokaże czy 13-ty z kolei prezes okaże się tym szczęśliwym?

Posted in Linie Lotnicze and tagged , , , , , .