Najbezpieczniejsze linie lotnicze 2012

JACDEC (Jet Airliner Crash Data Evaluation Centre) opublikował raport bezpieczeństwa linii lotniczych w ubiegłym roku. Jesteście ciekawi, kto uplasował się w czołówce, a kto na samym końcu?

Ranking bezpieczeństwa opiera się na indeksie bezpieczeństwa JACDEC. Jest on liczony jako stosunek wydajności linii – ilości i dystansu zrealizowanych połączeń lotniczych do ilości wypadków i niebezpiecznych zdarzeń.

Według raportu najbezpieczniejszymi liniami lotniczymi są linie… Finnair. Kolejne miejsca na podium przypadły liniom Air New Zealand oraz Cathay Pacific z Hong Kongu.

Poniżej przedstawiamy pierwszą i ostatnią dziesiątkę zestawienia:

1.Finnair
2. Air New Zealand
3. Cathay Pacific
4. Emirates
5. Etihad
6. Eva Air
7. Tap Portugal
8. Hainan Airlines
9. Virgin Australia
10. British Airways

Warto poznać jak wygląda ostatnia 10-tka zestawienia:

51. SkyWest Airlines
52. South African Airways
53. Thai Airways
54. Turkish Airlines
55. Studia
56. Korean Air
57. GOL Transportes Aéreos
58. Air India
59. TAM Airlines
60. China Airlines

Niestety PLL LOT zabrakło w zestawieniu.

Hamburskie centrum JACDEC istnieje od 1989 roku i od momentu powstania zajmuje się zbieraniem danych dotyczących bezpieczeństwa w ruchu lotniczym. Prowadzi także rejestr wypadków i niebezpiecznych zdarzeń w ruchu lotniczym na świecie.

W 2012 roku miało miejsce 496 incydentów bezpieczeństwa, to o dwa mniej niż w roku poprzednim. W 44 przypadkach doszło do całkowitego zniszczenia samolotu – o jeden przypadek mniej niż w roku 2011.

Posted in Linie Lotnicze and tagged , , , .