Amsterdam – Schiphol

Jedno z najruchliwszych lotnisk w Holandii. Rocznie obsługuje około 45 mln. pasażerów. Zbudowane w 1917 roku, systematycznie modernizowane i rozbudowywane. Według opinii podróżujących to jedno z najlepszych lotnisk pod względem obsługi, organizacji lotów oraz wewnętrznego oznakowania.

Lotnisko obsługuje zarówno loty krajowe jak i międzynarodowe loty dalekiego zasięgu.

Jak dojechać

Port lotniczy położony jest 15 km. na południowy zachód od Amsterdamu, przy autostradzie A4, łączącej największe miasta Holandii – Amsterdam, Hagę i Rotterdam. Dzięki przejrzystym drogowskazom nawet obcokrajowcy nie powinni mieć problemu z dotarciem z i na lotnisko.

Port posiada własną stację kolejową (Schiphol Plaza). Pociągi dzienne i nocne odjeżdżają stąd do Rotterdamu, Amsterdamu i Leiden. Możesz także skorzystać z regularnych połączeń autobusowych, oraz taksówek. Postój znajduje się przy Schiphol Plaza, a podróż do centrum trwa około 15 minut.

Lotnisko ma dwa parkingi krótko i jeden długoterminowy. Dostępny jest także parking dla VIP-ów, z możliwością wcześniejszej rezerwacji miejsc.

Obsługę pasażerów na najwyższym poziomie zapewnia jeden olbrzymi terminal pasażerski, wyposażony w sklepy, butiki, restauracje, salony fryzjerskie i inne punktu usługowo-handlowe. Dzięki kafejkom internetowym pasażerowie mogą też skorzystać z darmowego dostępu do sieci za pomocą łącza WiFi. Na teranie terminala znajduje się także hotel, w którym pasażerowie mogą odpocząć w naprawdę komfortowych warunkach.

Amsterdam – wielkie, małe miasto

Największe miasto i stolica Holandii.

Jeśli wierzyc legendzie miasto założyli dwaj fryzyjscy rybacy, którzy przybili na niewielkiej łodzi do brzegów rzeki Amstel i założyli tu rybacką osadę. Szybki rozwój miasta nastąpił w XVII wieku, kiedy to dzięki kontaktom handlowym z basenem Morza Bałtyckiego, z Ameryką, Afryką i Azją Amsterdam stał się jednym z najbogatszych miast Europy.

Dziś miasto uchodzi za jedno z najbardziej nowoczesnych i kosmopolitycznych pod względem obyczajowym oraz kulturowym. Turystów zaskoczyć może legalna sprzedaż miękkich narkotyków – w tzw. coffe shops, oraz wydzielone miejsca prostytucji w dzielnicy zwanej Red Light District.

Największe atrakcje turystyczne

Plac Dam – ogromny plac w samym centrum miasta, z jednej strony znajduje się Pałac Królewski, z drugiej gabinet Figur Woskowych Madami Tussaud. Sam środek placu zdobi Pomnik ofiar II wojny światowej, na którego schodach siedzą młodzi ludzie z całego świata.

Westerkerk – Piękny kościół z najwyższą wieżą w mieście. Z góry rozpościera się piękny widok na całe centrum. W każdy wtorek o 13.00 organy z wieży wygrywają największe przeboje XX wieku min. piosenki Presleya i Beatlesów.

Magere Brug- po polsku Chudy most, most zwodzony, jeden z najpiękniejszych w mieście ( w sumie jest ich 1280), łączy dwa brzegi płynącej przez miasto rzeki Amstel

Amsterdamskie Kanały – ponad 600 kanałów, które kiedyś były towarową drogą transportu. Na przejażdżkę statkiem po kanałach można się wybrać z jednej z wielu przystani, znajdujących się w centrum miasta. Najlepiej wieczorową porą.

Muzeum van Gogha
Główną atrakcją są prace artysty – około 500 rysunków, 200 obrazów i 750 listów. To największa taka kolekcja na świecie. Ekspozycje uświetnia sama architektura miejsca oraz wystawy czasowe.
http://www.vangoghmuseum.nl/vgm/index.jsp?lang=nl

Przydatne linki i informacje

Oficjalna strona lotniska
http://www.schiphol.nl/

Telefon: (0)900 7244 7465 (tylko na terenie Holandii) lub
lub (0)20 794 0800

Dodaj komentarz