Ankara Esenboga

Jedno z trzech największych lotnisk w Turcji. Rocznie obsługuje około 5 mln. pasażerów. Nazwa pochodzi od wsi Esenboga, przy której zlokalizowane jest lotnisko.

Lotnisko nie posiada bezpośredniego połączenia z Polską. Najlepiej więc wybrać lot z przesiadką na jednym z lotnisk Europy. Najkorzystniejsze połączenia lotnicze do Ankary oferują lotniska w Wiedniu i Stambule (Ataturk). Dobre połączenie ma też Heathrow w Londynie i Schenefeld w Berlinie.

Lotnisko w Ankarze służy także jako punkt przesiadkowy w trakcie podróży po Turcji i Bliskim Wschodzie. Prócz Stambułu ma dogodne połączenia min. z Teheranem, Kabulem i Baku. Ilość lotów krajowych jest bardzo duża i stanowi około 70 %.

Jak dojechać

Port lotniczy Esenboga położony jest 28 km. na północny – wschód od centrum miasta. Jadąc ze śródmieścia należy posuwać się w kierunku północno-wschodnich dzielnic miasta, a następnie podążać za znakami na ESENBOGA AIRPORT. Czas dojazdu samochodem to ok. 30min.

Dojazd do i z lotniska umożliwiają też autokary wahadłowe oraz taksówki. Postój znajduje się przed budynkiem. Przed odjazdem należy ustalić cenę kursu z kierowcą.

Do dyspozycji pasażerów są dwa terminale – krajowy i międzynarodowy. Lotnisko wyposażone jest w standardowe punkty usługowo-handlowe: restauracje, bary szybkiej obsługi, bankomaty, salon fryzjerski, meczet oraz stanowisko pucybuta. Wielopoziomowy parking pomieścić może około 4 tys. samochodów.

Lotnisko oferuje też udogodnienia dla osób niepełnosprawnych oraz podróżujących z dziećmi.

Ciekawostka
Lotnisko Esenboğa zostało wytypowane jako jedno z miejsc przystosowanych na przyjęcie wahadłowców kosmicznych NASA, w przypadku lądowania awaryjnego. Lotnisko posiada bowiem pas startowy o długości umożliwiającej przyjęcie tego typu statek powietrzny.

Ankara
Miasto położone w środkowej Turcji, drugie co do wielkości – po Stambule. Obecnie zamieszkuje ją około 5 mln. mieszkańców.

W języku tureckim Ankara znaczy „kotwica”. Najstarsze ślady osadnictwa pochodzą już z XIII w. p.n.e. Jednak aż do połowy XX wieku miasto pozostawało niewiele znaczącym ośrodkiem. Gdy w 1923, za sprawą Ataturka Ankara została stolicą Turcji z niewielkiego, prowincjonalnego ośrodka przekształciła się w metropolię.

Dziś miasto jest ważnym ośrodkiem handlowym i przemysłowym. Tu mieści się siedziba tureckiego rządu oraz wszystkich międzynarodowych ambasad.

Jest to jedno z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miast. Łączy w sobie tradycję i nowoczesność, przeszłość i przyszłość. Obok antycznych zabytków sprzed kilkunastu wieków podziwiać można nowoczesne budynki, teatry i centra handlowe.

Warto zobaczyć
Głównymi atrakcjami miasta są zabytki z czasów antycznych.
Świątynia bogini Romy i cesarza Augusta – ruiny budowli pochodzącej z 25-20 r.p.n.e.
Łaźnie rzymskie – z budynku powstałego w latach 212-217 n.e. pozostały jedynie fundamenty
Kolumna cesarza Juliana Apostaty – z 360 r.n.e.
Bizantyjskie mury obronne z cytadelą, stanowiące najstarszą cześć miasta

Warto także zobaczyć Mauzoleum oraz Muzeum Ataturka w podziemiach. Na uwagę zasługują też liczne, urokliwe parki, które są wielką atrakcją miasta.

Zabytki, jakie oferuje miasto nie są jedynymi atrakcjami. Bowiem Ankarato głównie morze, a nawet trzy morza, oblewające miasto z różnych stron i klimat przyciągający amatorów kąpieli wodnych i słonecznych.

Przydatne informacje

Oficjalna strona lotniska
www.esenbogaairport.com/
Informacja taksówkowa
www.esenbogataxi.com

Wszelkich informacji dotyczących podróży i lotniska można uzyskać pod numerem telefonu: +90 312 590 4000

Dodaj komentarz