Barcelona Girona (GRO)

Średniej wielkości lotnisko, położone 13 km od Girony, w pobliżu Costa Brava, w północno-wschodniej części Katalonii. Mimo, że znajduje się w odległości około 90 km na północ od Barcelony, to przez wielu jest postrzegane jest  jako lotnisko obsługujące właśnie to miasto. Ze względu na swoje położenie geograficzne odgrywa ważną rolę w turystyce i handlu południowej Hiszpanii.

Z Polski na lotnisko Girona polecimy bezpośrednio z Poznania oraz Wrocławia.

Jak dojechać

Port lotniczy znajduje się blisko autostrady A7. Lotnisko obsługują trzy główne drogi: płatna E-15/ A-P7 (Perpignan, Francja – na południe Hiszpanii), C-2 (Lleida – Girona) i N II (Madryt – Barcelona – Perpignan, Francja). Naprzeciwko terminalu pasażerskiego znajdują się dwa bezpłatne parkingi, obsługujące także osoby niepełnosprawne.

Autobusy linii Ryanair kursują pomiędzy lotniskiem a Barceloną i Gironą; podróż do Barcelony trwa ok. 70 minut, a do Girony ok. 25 minut. Rozkład dopasowany jest do harmonogramu lotów tanich linii lotniczych Ryanair.
Autobusy linii Sarfa kursują z lotniska do: Figueres, Empuriabrava, Roses.

Postój taksówek znajduje się przed halą przylotów.

Nie ma bezpośredniego połączenia kolejowego z lotniskiem. Najbliższy dworzec kolejowy jest w Gironie. Stąd do Barcelony kursują pociągi regionalne i ekspresowe. Kolejka odjeżdża co 30 min pomiędzy 6:13 a 23:40 z głównej stacji kolejowej Barcelony – Sants Estacion.

Przydatne linki i telefony

Strona lotniska
http://www.barcelona-girona-airport.com/

Strona przewoźnika obsługująca przejazdy autobusowe
http://www.sagales.com/

Informacja
tel. +34 695 097 612

Biuro rzeczy zgubionych
Tel. +34 972 186 787

Barcelona –miasto, które nie śpi

Miasto, założone przez Rzymian w III w. p.n.e. Jeden z ważniejszych ośrodków kupieckich w rejonie Morza Śródziemnego.
Przechodziła pod panowanie Rzymian, Wizygotów i Maurów, pełniąc niewielką rolę polityczną i gospodarczą. Aż do XVIII wieku, gdy za sprawą rozwoju przemysłu i handlu nastąpił błyskawiczny rozwój miasta.

Dziś Barcelona to typowo turystyczne miasto i stolica Katalonii i drugie co do wielkości miasto w Hiszpanii. Przez Amerykanów zwana jest europejskim Nowym Yorkiem. To miasto z wielokulturowym i międzynarodowym społeczeństwem. Dzięki licznym zabytkom jest ważnym punktem na kulturowej mapie Europy.

Obowiązkowe punkty na mapie zwiedzania

Stare Miasto – Dzielnica Gotycka, tworzą je zabytkowe budynki z XIII wieku, ale można trafić także na pozostałości budowli antycznych

Aleja La Rambla – aleja spacerowa, o długości 2 km, jedna z największych atrakcji miasta

Kościół św. Agaty – gotycka budowla sakralna z początku XIV wieku, Obecnie razem z Pałacem Królewskim tworzy cześć Muzeum Historii Barcelony

Santa Maria – okręt Krzysztofa Kolumba – zacumowana w porcie replika okrętu ze znajdującym się na pokładzie muzeum, w którym podziwiać można min. atlas, którym posługiwał się żeglarz to jedna z większych atrakcji turystycznych

Muzeum Picassa – ekspozycja znajduje się w pięciu średniowiecznych pałacach, i jest podzielona na kilkanaście okresów twórczości malarza. To jeden z największych zbiorów jego dzieł.

Barcelona to nie tylko muzea i zabytki architektury. To także ogrody zaprojektowane przez Gaudiego, znakomite restauracje i piwiarnie i pełne wrażeń nocne życie miasta.

Dodaj komentarz