Berlin Tegel (TXL)

Jeden z trzech, międzynarodowych portów Berlina. Zbudowany po II wojnie światowej, w czasie blokady Berlina Zachodniego przez Związek Radziecki.

Leży w odległości 8 km. na północny- zachód od centrum miasta. Dojazd na lotnisko jest dość łatwy, port leży bowiem w pobliżu autostrady A111, która łączy dwie obwodnice Berlina i jest dobrze oznakowana.

Dojazd z lotniska do miasta umożliwiają cztery linie autobusowe: TXL, 128, X9, 109. Podróż do centrum miasta zajmuje około 30 minut.

Można też skorzystać z metra. Na lotnisko dojedziemy liniami U6 i U7. Niestety w obu przypadkach konieczna jest przesiadka.

Postój taksówek znajduje się przed halą lotniska. Z kolei pod jak i dookoła budynku ulokowane są parkingi, umożliwiające postój krótko i długoterminowy.

Do dyspozycji podróżujących są cztery terminale pasażerskie wyposażone w punkty usługowo – handlowe, wypożyczalnie aut oraz dostęp do internetu. Niedaleko lotniska znajdują się hotele przygotowane na przyjęcie turystów.

Przydatne linki i telefony

Strona lotniska
http://www.berlin-airport.de/DE/index2.php

Informacja lotniskowa
(0)180 500 0186

Berlin
Ze swoją zaledwie 800 letnią historią Berlin może wyglądać blado na tle innych miast Europejskich, o wielowiekowej przeszłości.

Jednak mimo krótkiej historii miasto ma mnóstwo ciekawych atrakcji do zaoferowania. Zabytki architektury, liczne muzea z ciekawymi eksponatami, parki i ogromne centra handlowe. To sprawia, że Berlin jest miastem, którego nie da się zwiedzić szybko i „na piechotę”.

Zwłaszcza najnowsza historia odcisnęła trwałe piętno na charakterze miasta. Ślady po murze, który dzielił miasto przez trzydzieści lat do dziś są widoczne i wyznaczają szlaki turystyczne po mieście.

Najbardziej charakterystycznym zabytkiem miasta jest Brama Brandenburska. Dawniej była miejscem defilad wojskowych, po upadku Muru Berlińskiego stała się symbolem zjednoczonych Niemiec. Dziś organizowane są tu różnego rodzaju imprezy kulturalne i sylwestrowe. W pobliży bramy znajduje się, również godny zobaczenie, Filed of Stelae – pomnik ofiar Holocaustu.

Reichstag – siedziba parlamentu niemieckiego, jeden z największych zabytków miasta. Całkowicie zniszczony w czasie II wojny światowej, odbudowany na początku lat 70-tych.

Dzielnica Tiergarten- to nie tylko ogromny park ale i ważny ośrodek kultury. Znajdują się tu Filharmonia, Muzeum Instrumentów Muzycznych, Galeria Malarstwa i wiele innych.

Aleksanderplaztz z wieżą telewizyjną – centralny plac Berlina, przyciąga turystów głównie za sprawą swoich ogromnych rozmiarów. Niedaleko placu znajduje się słynna wieża telewizyjna o wysokości prawie 400 m. skąd można obejrzeć panoramę całego miasta.

Berlin ma swoją „maskotkę”. Jest nią niedźwiedź. Jego wizerunek widnieje na herbie miasta, licznych pomnikach i pamiątkach.

Inne atrakcje

Berlińskie ZOO
To jeden z największych ogrodów zoologicznych w Niemczech. Otwarte w 1844 roku, ucierpiało poważnie w trakcie II wojny światowej. Obecnie zoo w Berlinie jest jednym z niewielu na świecie cieszących się największą liczbą gatunków zwierząt.
http://www.zoo-berlin.de/

Dodaj komentarz