Lotnisko Dublin

Międzynarodowy port lotniczy w Dublinie położony jest w 10 km. na północ od centrum miasta. To największy port lotniczy w Irlandii. Rocznie obsługuje około 25 mln. pasażerów.

Bezpośrednie loty z Polski do Dublina oferują lotniska w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Poznaniu, Rzeszowie i Wrocławiu.

Jak dojechać

Podróżując samochodem najłatwiej będzie dostać się na lotnisko drogami M50 a następnie M1/N1, kierując się drogowskazami.

Na lotnisko można też dotrzeć autobusami obsługiwanymi przez różnych przewoźników

Dublin Bus – z/do centrum Dublina, przystanek znajduje się przed terminalem pasażerskim
Aircoach – z/do centrum, autobus zatrzymuje się przy głównych hotelach, oferuje też połączenia z innymi miastami
Ursus – z/do centrum handlowego Castleknock-Blanchardstown Shopping Centre
AerDart – łączy lotnisko z siecią kolejową DART
Translink – Dublin – lotnisko Dublin – Belfast

Podróż taksówką do centrum miasta trwa od 20-45 minut. Postój znajduje się przed halą przylotów. Przed odjazdem warto uzgodnić z przewoźnikiem cenę kursy, gdyż niektóre korporacje naliczają sobie większe stawki za bagaż, zwierzęta i porę dnia.

Lotnisko nie ma bezpośredniego połączenia ze stacją pociągów.

Port posiada jeden, dobrze wyposażony terminal pasażerski oraz parkingi. Ponad 18 tysięcy aut może skorzystać zarówno z postojów długo jak i krótkoterminowych.

Przydatne linki i telefony

Strona lotniska
www.dublinairport.com/

Informacja lotniskowa
+353 (01) 814 1111
 
Połączenia autobusowe
www.dublinbus.ie/
www.aircoach.ie/
www.urbus.ie/
www.aerdart.ie/
www.translink.co.uk/Timetables/

Dublin

Stolica Irlandii, podzielona na pół przez rzekę Liffey. Miasto jest administracyjnym, gospodarczym i kulturalnym sercem Republiki.

Za jego założycieli uważa się Wikingów, którzy w 841 roku założyli na jego obszarze gród warowny. Od początku swojego istnienia Dublin pełnił rolę ważnego ośrodka handlowego w tej części Europy. XVIII wiek to ogromny rozkwit i rozbudowa miasta, wiele najokazalszych zabytków pochodzi właśnie z tego okresu.

Drugą fazę świetności przeżywał w latach 90-tych. Dzięki ogromnym inwestycjom w przemysł, handel i naukę stał się Dublin prawdziwym miastem na miarę europejskiej stolicy.

Dziś miasto słynie głównie ze swojej gościnności i wielu ciekawych rozrywek. Niepowtarzalna atmosfera pubów, bogate, nocne życie miasta i mnóstwo innych atrakcji sprawiają, ze Dublin to miasto do którego chce się wracać.

Warto zobaczyć

Zamek – twierdza wzniesiona w XIII w., w miejscu dawnej fortecy Wikingów, do lat 20-tych XX wieku był symbolem angielskiej dominacji nad Irlandią

Trinity College – uczelnia, założona pod koniec XVI wieku przez Elżbietę I. Na naukę w szkole mogli pozwolić sobie tylko synowie z najzamożniejszych rodzin. Co ciekawe – jest to pierwszy uniwersytet w Europie, który zaczął nadawać stopnie naukowa kobietom.

Bank of Ireland – dziś mieści się tu siedziba banku, ale w wieku XVIII znajdował się tu parlament, który jednogłośnie opowiedział się za niepodległością państwa.

Pomnik Oscara Wilde’a – irlandzki poeta, pisarz i dramaturg przedstawiony jest w niedbałej pozie na kamieniu, ustawionym w Merrior Square, naprzeciwko miejsca, w którym pisarz spędził swoje dzieciństwo.

St Stephen’s Church – kościół z zabawną wieżą w kształcie pieprzniczki

Będąc w Dublinie warto też odwiedzi Galerię Narodową, przejść się po dzielnicy The Liberties- zamieszkiwanej kiedyś przez Hugenotów, i obejrzeć zbrojownię, która dziś pełni funkcję ośrodka sztuk pięknych.

Dodaj komentarz