Lotnisko Kijów Borispol

To największe i najpopularniejsze lotnisko międzynarodowe na Ukrainie. Położone jest w miejscowości Boryspol, 30 km. na wschód od centrum Kijowa. Obsługuje zarówno loty krajowe jak i międzynarodowe.

Jak dojechać

Podróżujący samochodem mogą dotrzeć na lotnisko jadąc droga krajową M-03 lub międzynarodową trasą M40.

Korzystający z transportu autobusowego mają do wyboru dwóch przewoźników:
„Astass” – autobusy kursują na trasie z lotniska do centrum, z częstotliwością co pół godziny.
Przystanek znajduje się przed halą przylotów. Podróż do śródmieścia trwa około 30 minut. Korzystając z usług tego przewoźnika można też dojechać do innych miast na Ukrainie min. do Jałty, Odessy, Charkowa, Lwowa, Poltavy.

„Polit” – kursuje do Kijowa na trasie: lotnisko Boryspil – ulica Borispilske – Harkivska stacja metra – M.Bajan avenue – Moskovska Square (główny dworzec autobusowy) – Solomyanska Square – Urytsky Street – “Pivdenny” główny dworzec kolejowy.

Inna firmy obsługujące lotnisko to Autolux, Giunsel i Ukrbus.

Boryspilska – to najbliższa stacja metra. Pociągi kursują w godzinach od 6:00 do 24:00.

Bezpośrednio przed halą przylotów znajduje się postój taksówek. Podróż do centrum może zając od 25 do 40 minut, w zależności do natężenia ruchu. Istnieje możliwość telefonicznego zamówienia kursu.

W pobliżu terminali znajdują się parkingi długich i krótkich postojów. W sumie mogą pomieścić ponad 800 aut.

Lotnisko posiada trzy terminale: A – dla lotów krajowych, B – dla międzynarodowych, C – dla lotów biznesowych i VIP-ów. Główne punkty usługowo-handlowe zlokalizowane są w terminalu B.

Przydatne linki i telefony

Strona lotniska
http://kbp.com.ua/ukrainian/golovna/index.html

Informacja lotniskowa
+380 44 490 47 77

Usługi autobusowe
http://www.autolux.ua/

Taksówki
http://www.fm-taxi.kiev.ua/

Kijów

Położony nad Dnieprem, stolica Ukrainy, a zarazem jedno z największych i najpiękniejszych miast na kontynencie europejskim.

Założone w V wieku miasto stało się praojczyzną słowiańskiej cywilizacji. Rządzili nim Mongołowie, Polacy i Litwini. Był też okupowany przez armię radziecką i nazistów. Okres od IX do XIII wieku to złote lata w historii miasta. Ponowny rozkwit nastąpił dopiero w XIX wieku, wraz z ogólnoeuropejską rewolucją przemysłową.

Kijów do dziś ma ogromne znaczenie dla wyznawców prawosławia. Znajdują się tu bowiem najstarsze sobory i ławry, będące miejscem pielgrzymek wielu wiernych. Jest także Kijów ważnym ośrodkiem przemysłowym i naukowo – kulturalnym.

Z pewnością znajdą tu coś dla siebie miłośnicy zabytków architektury sakralnej. Niezwykła atmosfera przeszłości, ukryta pod złotymi kopułami ruskich cerkwi zachwyci niejednego turystę.

Co warto zobaczyć

Plac Niepodległości – tzw. Majdan Niepodległości, plac Pomarańczowej Rewolucji, manifestacji i strajków, dla mieszkańców Kijowa to miejsce o ogromnym znaczeniu symbolicznym,

Chreszczatyk – to główna ulica miasta, będąca przedłużeniem Placu Niepodległości. Tętniąca życiem aleja, otoczona zabytkowymi kamienicami z budynkiem Rady Miasta i siedzibą prezydenta Kijowa.

Pomnik Przyjaźni Narodów – półkole o olbrzymich rozmiarach, potocznie zwane „tęczą”. Stojące pod pomnikiem dwie postacie symbolizują przyjaźń, łączącą naród rosyjski i ukraiński

Most Zakochanych – most w Parku Chreszczatyckim, bardzo popularne miejsce oświadczyn, zakochani przychodzą na most, by przywiązać do niego kłódkę lub wstążkę z wyrytymi inicjałami, co ma symbolizować łączące ich uczucie

Muzeum Wody – budynek muzeum mieści się w Parku Chraszczatyckim, największe atrakcje to ogromnych rozmiarów sedes, jaskinia z gejzerami i włączający się znienacka sufitowy natrysk

Dodaj komentarz