A może na Oktoberfest

Tysiące roześmianych ludzi z różnych zakątków świata, wspaniałe piwo, przekąski i niepowtarzalna atmosfera bawarskiej biesiady.To największe święto piwa na świecie, które na dodatek odbywa się tuż za naszą zachodnią granicą, każdy powinien wybrać się przynajmniej raz w życiu.

octoberfest

Oktoberfest trwa  dwa tygodnie.  W tym roku największe święto piwa zaplanowano na daty 17 września – 03 października 2016 r. Można się tam pojechać w dowolnie wybranym momencie. Czy będzie to kilka dni urlopu czy weekend, na pewno uda  się doświadczyć unikatowej atmosfery bawarskiej biesiady. Nie zwlekaj już dłużej, tylko sprawdź, jakie są ceny biletów i kiedy najkorzystniej się tam wybrać.Zarezerwuj lot do Monachium

Oktoberfest to niepowtarzalna okazja, żeby pochodzić sobie w tradycyjnych strojach bawarskich gospodarzy. W przypadku pań jest to dirndl, składający się z gorsetu, bluzki, spódnicy i fartucha. Panowie zakładają z kolei skórzane szorty na szelkach, noszone do wysoko zaciągniętych skarpet i koszule w kratę. Mogłoby się wydawać, że strój jest zabawny i nie każdy miałby ochotę go zakładać. Na Oktoberfest jest odwrotnie – bez chociaż symbolicznego elementu stroju, można się poczuć wyobcowanym, bo przebierają się wszyscy bez wyjątku. Elementy stroju można kupić lub wypożyczyć na miejscu.

Według tradycji podczas Oktoberfest piwo serwują jedynie browary monachijskie, takie jak Spaten-Franziskaner-Bräu, Augustiner, Paulaner, Hacker-Pschorr, Hofbräu i Löwenbräu. Warzą je zgodnie z Bawarskim Prawem Czytości, regulującym dozwolone podczas tego procesu składniki.
Na Oktoberfest poza celebrowaniem  trunku, można też zaspokoić podniebienie tradycyjnymi potrwamai kuchni bawarskiej. A nic nie smakuje do piwa lepiej niż precel, biała kiełbaska czy kurczak pieczony.
Nawet jeśli picie piwa, zajadanie się bawarskimi smakołykami i biesiadowanie z przyjaciółmi przez cały dzień wydaje  się montonne to na Łące Teresy, na której rozstawione są piwne namioty, znajduje się także ogromny jarmark ludowy jarmarki są słynne na całym świecie, a monachijski podczas Oktoberfest jest wśród nich liderem. Symbolem jarmarków są tradycyjne piernikowe serca, ozdobione słodkimi ornamentami. Można tu skosztować bawarskich przysmaków albo kupić pamiątki, jak porcelanowe kufle czy oryginalne dewocjonalia.

Kto by pomyślał, że tradycja największej imprezy ludowej narodziła sie z… oszczędności i trwa ponad 200 lat. Bawarskie festyny organizowano, aby skonsumować nie wypite piwo, przed rozpoczęciem kolejnego sezonu warzenia. W 1810 roku, z okazji ślubu bawarskiego księcia Ludwika i księżniczki Teresy zorganizowano wyścigi konne z festynem i wielką biesiadą. Taki charakter imprezy bardzo przypadł Bawarczykom do gustu i… tak już zostało.

Poza tym, że w stolicy Bawarii odbywa się największe na świecie święto piwa, to także po prostu jest tu  pięknie, klimatyczne miasto. Z jednej strony eleganckie i z klasą, ze swoją architekturą i muzeami a z drugiej strony bardzo tradycyjne. Warto powłóczyć  się pomiędzy kamienicami starówki, zrobić  zakupy na słynnych monachijskich pchlich targach, przeżyć mocne wrażenia w Muzeum BMW, czy wybrać się na taras widokowy na najwyższym szczycie całych Niemiec, Zugspitze. To wszystko można robić w Monachium.

Posted in Aktualności, W podróży and tagged , , .