Lecimy do Batumi

Batumi jest jednym z najstarszych miast w Gruzji. Leży na południowo-zachodnim krańcu tego kraju. Batumi jednocześnie jest stolicą autonomicznej republiki Adżarii, a także jednym z najważniejszych portów Morza Czarnego.

Ze względu na strategiczne położenie Batumi wraz z portem na przestrzeni wieków było pod panowaniem Rzymian, Turków otomańskich, Imperium rosyjskiego, Brytyjczyków, Rosji radzieckiej, aż w końcu trafiło do niepodległej już wtedy Gruzji. Bez wątpienia nadało to temu miastu wyjątkowy charakter., który turyści mogą podziwiać dzięki organizowanym wycieczkom do tego miasta. W dotarciu do Batumi pomagają też loty czarterowe, które organizują liczne biura podróży, jak np. Rainbow Tours.

W ciągu ostatnich kilku lat władze Gruzji swoimi działaniami przywracają miastu rangę i świetność z dawnych lat. Wjeżdżając do Batumi w godzinach wieczornych drogą prowadzącą z Kutaisi i widząc rozświetlone wieżowce nierzadko turyści odnoszą wrażenie, że znaleźli się oni w Dubaju. Zanim jednak zdecydujemy, jaką opinię o Batumi wydamy, weźmy pod uwagę fakt, że w całym regionie panuje przekonanie, że wszystko, co nowe, musi mieć wyjątkowy charakter bizantyjski, o dużej oryginalności. Wtedy wszystko wyda się nam zupełnie inne.

Osoby lubiące podziwiać w czasie wyjazdów architekturę innych krajów będą zachwycone starą częścią Batumi, gdzie znajduje się wiele willi z początku XX wieku, a które swoim wyglądem przenoszą nas w czas i atmosferę portowego miasta z czasów jego świetności. Z kolei na przedmieściach, wśród widzianych już wcześniej blokowisk niejednego turystę zaskoczą pasące się krowy. Takie kontrasty znajdziemy właśnie w Batumi.

Oczywiście turyści, których największą uciechą jest plażowanie czy zabawa w klubach także znajdą w Batumi sposób na spędzenie tu wczasów. Batumi to najgorętszy czarnomorski kurort i co do tego nikt nie powinien mieć wątpliwości. Ponadto, w tym mieście nie brakuje hoteli, a ciągle powstają też nowe, dlatego bez trudu znajdą tu nocleg zarówno osoby lubiące luksusy, jak i ci, którym do szczęścia wystarczy łóżko i śniadanie.

Posted in W podróży and tagged , , .