Kraków w jeden dzień – czy to możliwe?

Kraków jest dla Was jedynie przystankiem w podróży? Macie bardzo krótki urlop? Obawiacie się, że zobaczyć Kraków w jeden dzień to „Mission Impossible”? Jeżeli możecie przyjechać do Krakowa tylko na jeden dzień i zastanawiacie się czy ma to w ogóle sens, przeczytajcie koniecznie nasz artykuł i dowiedzcie się, co można zobaczyć i zrobić w tym pięknym mieście w tak krótkim czasie!

Pomysł pierwszy: Kraków w pigułce

Kraków w jeden dzień? Trasa, którą proponujemy, pozwala zobaczyć dużą część najważniejszych i najpiękniejszych krakowskich obiektów w ciągu jednego dnia. Sprawę ułatwia fakt, że zabytkowe centrum Krakowa to stosunkowo niewielki obszar.

Proponujemy, aby zwiedzanie zacząć od spaceru szlakiem Drogi Królewskiej. Podczas uroczystych wjazdów do stolicy królowie byli witani przez władze Akademii Krakowskiej, urzędników miejskich i mieszkańców kilkaset metrów od murów – przed kościołem św. Floriana. W tym właśnie miejscu warto rozpocząć zwiedzanie, aby potem wejść w granice średniowiecznego Krakowa przez główną, XIV-wieczną bramę miasta. Po przejściu przez Bramę Floriańską znajdziemy się na ulicy o tej samej nazwie. Nasz szlak prowadzi dalej na Rynek Główny. Koniecznie zajrzyjcie do wnętrza Bazyliki Mariackiej, gdzie skąpany w miękkim świetle padającym z witrażowych okien czeka Ołtarz Wita Stwosza – jedno z najwybitniejszych dzieł sztuki gotyckiej w Europie. Droga Królewska wiedzie dalej przez ulicę Grodzką, przy której usytuowane są dwa wspaniałe kościoły – ogromna świątynia śś. Piotra i Pawła oraz romański, niezwykle malowniczy kościół św. Andrzeja. Przez plac Marii Magdaleny można następnie przejść na ulicę Kanoniczą i Wawel.

krakow-w-jeden-dzien

Samo zwiedzenie Wzgórza Wawelskiego mogłoby zająć cały dzień. Ze względu na napięty harmonogram zachęcamy do zrealizowania programu minimum obejmującego wejście do Katedry (warto kupić bilet wstępu do krypt i na wieżę z Dzwonem Zygmunta) oraz spacer po dziedzińcu krużgankowym Zamku Królewskiego

Wprost spod Wawelu nasza trasa prowadzi bulwarami wiślanymi na Kazimierz. Zwiedzanie tej przepięknej klimatycznej dzielnicy, założonej jako osobne miasto jeszcze przez Kazimierza Wielkiego, można rozpocząć od zwiedzenia trzech chrześcijańskich świątyń – Sanktuarium Męczeństwa św. Stanisława na Skałce oraz średniowiecznych kościołów Bożego Ciała i św. Katarzyny. Wspaniałym zwieńczeniem naszego zwiedzania pod hasłem Kraków w jeden dzień jest wyprawa do mającego fascynującą historię kwartału żydowskiego. Podczas spaceru warto odwiedzić wnętrze, którejś z 7 kazimierskich synagog. Proponujemy albo wizytę w Synagodze Starej, gdzie znajduje się bardzo ciekawa ekspozycja poświęcona obrzędowości judaizmu, albo we wciąż działającej XVI-wiecznej Synagodze Remuh, którą otacza kilkusetletni kirkut.

Musimy wspomnieć, iż Kazimierz pełen jest restauracji oferujących znakomitą kuchnię – po drodze można sobie zatem zrobić przerwę na pyszny obiad!

Trasa, którą zaprezentowaliśmy jest jak najbardziej możliwa do zrealizowania pieszo w przeciągu jednego dnia. Niemniej, jeśli obawiacie się zmęczenia warto rozważyć opcję zwiedzania Krakowa meleksem. Jeśli chcecie się naprawdę dużo dowiedzieć o odwiedzanych miejscach warto również zdecydować się na zwiedzanie z przewodnikiem. Wszelkie dostępne opcje oraz opis trasy znajdziecie na http://krakowzwiedzanie.pl/krakow-w-jeden-dzien.

Pomysł drugi: Pełen relaks

Innym pomysłem na jednodniowy pobyt w Krakowie jest delektowanie się klimatem miasta. Swobodny spacer po Starym Mieście lub Kazimierzu, ewentualnie chłonięcie widoku wspaniałych krakowskich zabytków z tarasu lub ogrodu kawiarni też mają swój nieodparty urok. Odwiedzającym Kraków po raz pierwszy zdecydowanie polecamy jednak pierwszą opcję! Po prostu szkoda tracić szansę na obejrzenie tylu cudów.

Posted in Wycieczki and tagged , .