Nikozja: po obu stronach Zielonej Linii

CyprNajważniejsze miasto na Cyprze sławę zdobyło dzięki Zielonej Linii, która dzieli je na dwie części: grecką i turecką. Kontrast między nimi jest doskonale widoczny, dzięki czemu Nikozja przyciąga zwiedzających swym bogactwem. Spacer po niej to szansa na poznanie dwój kultur w ciągu jednego dnia. Co warto zobaczyć po obu stronach Zielonej Linii?

Cypr: trudna przeszłość

Dzieje Cypru to przede wszystkim liczne konflikty o dominację na wyspie. Zanim w latach 60. XX wieku powstało niepodległe państwo, o władzę na Cyprze walczyli Wenecjanie, Brytyjczycy oraz Turcy. Skomplikowana sytuacja oraz walki toczone w latach 60-tych między Turkami a cypryjskimi Grekami doprowadziła do tego, że współczesny Cypr przedzielony jest granicą. Najbardziej widoczna staje się ona w Nikozji, której symbolem stała się Zielona Linia. Co warto zobaczyć po obu jej stronach?

Grecka Nikozja

Budowle o typowo greckim charakterze i klimat typowy dla miast śródziemnomorskich – tym przyciąga grecka część Nikozji. I tu nie brakuje tureckich akcentów. Jednym z najbardziej intrygujących obiektów w południowej części miasta jest Meczet Ömeriye – jedyny po tej stronie Zielonej Linii meczet, który nadal służy ludności muzułmańskiej. Spacerując po tej części miasta warto też odwiedzić dom Hadzigeorgakisa Kornesiosa – tłumacza, który zasłużył się jako negocjator pomiędzy skłóconymi Grekami i Turkami. Godnymi zobaczenia są również wspaniałe muzea, wśród których na szczególną uwagę zasługuje Muzeum Bizantyjskie znane ze wspaniałej kolekcji zabytkowych ikon.

Po tureckiej stronie

Turecka część Cypru jeszcze do niedawna cieszyła się mniejszą popularnością niż jej grecka sąsiadka. Obecnie, dzięki takim biurom, jak Rainbow Tours, wczasy na Cyprze można już spędzić po obu stronach Zielonej Linii. Dla tych, których fascynuje mniej znane oblicze wyspy, spacer po tureckiej części Nikozji może stać się doskonałym wprowadzeniem do odkrywania pozostałych skarbów Północnego Cypru. Na jakie zabytki warto tu zwrócić uwagę? Jednym z tych najcenniejszych jest kościół św. Zofii z XII wieku, piękny przykład gotyckiej architektury, który obecnie służy jako meczet. Goszcząc w północnej Nikozji warto też zajrzeć do tutejszych muzeów, dzięki którym łatwiej jest zrozumieć skomplikowane dzieje nie tylko Nikozji, ale i całego Cypru. Z kulturą cypryjskich Turków można zaznajomić się w Muzeum Etnograficznym, a w poznawaniu historycznych zawiłości pomaga wizyta w Muzeum Walki Narodowowyzwoleńczej. Zostało ono urządzone w Bastionie Musalla, który sam w sobie jest obiektem godnym uwagi.

Podzielone mury

Wspaniałe mury weneckie otaczające stare miasto to jeden z najbardziej specyficznych zabytków Nikozji. Podobnie jak miasto, tak i jego fortyfikacje zostały rozdzielone pomiędzy dwa państwa. Podziału dokonano wyjątkowo starannie. Z jedenastu zabytkowych bastionów pięć przyznano stronie tureckiej, pięć znalazło się po stronie greckiej. W ostatnim bastionie mają swą placówkę żołnierze ONZ, których głównym zadaniem jest zapewnienie pokoju na terenie podzielonego miasta.

Posted in Wycieczki and tagged , .