Turystyka na Podhalu. Charakterystyka

Każdego roku tysiące turystów zmierza na Podhale. To niezmiennie jeden z najbardziej popularnych kierunków wakacyjnych wojaży. Co sprawia, że tak chętnie odwiedzamy te rejony? Na pewno nie brakuje tutaj świeżego powietrza, natury i pięknych, widokowych szlaków na szczyty. Co na pewno trzeba zobaczyć, będąc na Podhalu? Gdzie iść i co zwiedzić? Odpowiedź w artykule!

Gubałówka na piechotę lub koleją szynową PKL

Jedną z najczęściej wybieranych atrakcji na Podhalu jest Gubałówka, z której możemy podziwiać całą panoramę Tatr. Na Gubałówce można odpocząć, opalać się, zjeść, ale też zażyć nieco rozrywki w parku linowych, na quadach czy gokartach. Zimą organizowane są tutaj kuligi, a latem – przejażdżki dorożkami.

Na Gubałówkę można wejść o własnych siłach, co zajmie nam około godziny czasu. Możemy też wybrać kolej szynową PKL i znaleźć się na szczycie już w 5 minut. Jeśli chcemy dostarczyć sobie więcej emocji, warto wybrać się na krótki spacer i zjechać z Butorowego Wierchu koleją linową. Długość trasy wynosi 1619 metrów, a przejazd trwa około 20 minut.

Zakopane, Krupówki i Wielka Krokiew

Planując wycieczką na Gubałówkę, warto też pomyśleć o nieco dłuższym pobycie w Zakopanem, aby przejść się Krupówkami i zobaczyć Wielką Krokiew. Krupówki to ponadkilometrowy deptak, wzdłuż którego znajdują się liczne sklepy, restauracje i hotele. Nie musimy jednak nocować w centrum, lepiej jest wybrać jedną z okolicznych miejscowości i znaleźć hotel w spokojnej lokalizacji oraz z zapierającymi dech w piesiach widokami, taki jak hotel Borowy Dwór – Biznes, Spa & Fun. Będziemy Zakopanego, ale też innych ciekawych punktów Podhala. Do najbardziej znanych miejscowości podhalańskich poza Zakopanem zaliczają się również: Chochołów, Czarny Dunajec, Małe Ciche, Poronin, Szaflary, Murzasichle czy Białka Tatrzańska oraz Biały Dunajec.

Wracając na Krupówki – warto zejść nieco z trasy i odwiedzić też Muzeum Tatrzańskie, Park Miejski Piłsudskiego oraz Sanktuarium Świętej Rodziny.

Po spacerze Krupówkami można udać się na Wielką Krokiew, której twórcą był zakopiańczyk Karol Stryjeński. Powinniśmy dotrzeć do celu w ciągu 30 minut. Wielka Krokiew jest największą skocznią w Polsce. Można wjechać na sam jej szczyt wyciągiem krzesełkowym, co jest dużą atrakcją nie tylko dla najmłodszych.

Tatry i kilkadziesiąt szlaków turystycznych

Podhale to jednak nie tylko Zakopane i Krupówki, ale przede wszystkim piękne Tatry i kilkadziesiąt szlaków turystycznych. Prowadzą po najpiękniejszych zakątkach gór, a niektóre z najczęściej wybieranych tatrzańskich masywów to:

  • Giewont – trasa średnio trudna, w razie niesprzyjających warunków pogodowych może być bardzo śliska. Podejścia tylko miejscami są strome,
  • Kasprowy Wierch – trasa dość łatwa, trudniejsze podejścia tylko pod szczytem,
  • Nosal – trasa średnio trudna, niemal cały czas pnie się w górę, jedna z najbardziej popularnych,
  • Świnica – trasa trudna, to trzeci co do wysokości najwyższy dostępny szlakiem turystycznym punkt w Polsce,
  • Kozi Wierch – trasa dosyć łatwa, dla początkujących wędrowców,
  • Gęsia Szyja – trasa łatwa również dla dzieci i osób starszych.

Tatry to również liczne doliny górskie, w tym Dolina Pięciu Stawów, Dolina Chochołowska, Dolina Kościeliska, Dolina Roztoki, Dolina Rybiego Potoku oraz Dolina Małej Łąki. Ponadto, nie można zapomnieć o wycieczce nad Morskie Oko! Jedno jest pewne – przybywając na Podhale nie sposób się nudzić. Tutaj nigdy nie zabraknie nam pięknych szlaków i niesamowitych walorów przyrodniczych.

Posted in Wycieczki.